CASE STUDY

Kwestionariusz WAVE – kontekst rekrutacyjny

Szczegóły

Usługa:
Kwestionariusz WAVE
Branża:
-
Klient:
-

Uczestniczka badania była około rok po awansie na stanowisko Regional Operations Manager z odpowiedzialnością za zespół w regionie CEE. Jednak zgłaszała sygnały, że zarządzanie zespołem i dywizją „nie są dla niej” i szukała dla nowej roli.

W Kwestionariuszu WAVE wyniki przedstawione są na skali 10-stopniowej, gdzie 5-6 jest typowe, najczęściej występujące w grupie normatywnej, zaś wynik 1 i 10 są skrajnie niskie lub wysokie i rzadziej występujące w populacji. To na ile czujemy się w swojej roli „jak ryba w wodzie” zobaczymy w Kwestionariuszu np. we wskaźniku relacji Talent – Motyw.

Jak widać na powyższym grafie zgodność na linii Talent-Motyw w raporcie Uczestniczki była ewidentnie niższa, niż u większości osób. A gdzie jeszcze w raporcie WAVE widać było, że Uczestniczka nie czuła się komfortowo z nowymi zadaniami?

Można zaobserwować, że Uczestniczka mało uwagi poświęca na kwestie długofalowe i strategiczne, co przekłada się na dużo niższą efektywność w tym wymiarze. Co prawda chętnie i szybko podejmuje decyzje, jednak niechętnie wchodzi w rolę przywódcy, a branie przez nią odpowiedzialności za ważne decyzje obarczone jest olbrzymim, wypalającym stresem.

Z zupełnie odwrotną sytuacją spotkaliśmy w innym projekcie rekrutacyjnym na stanowisko Head of Marketing. Kandydatka również miała niższą, niż to ma większość osób zgodność Talent-Motyw, jednak powody tego były zgoła odmienne.

Po wielu latach pracy w dużych międzynarodowych strukturach w Europie, sukcesywnych awansach, zdecydowała się ze względów rodzinnych wrócić do Polski. Wycofała się z życia zawodowego, jedynie poświęcała nieco uwagi na prowadzeniu działalności konsultingowej. W tych okolicznościach jej Talent menedżerski i potencjał strategiczny „czekały w blokach startowych”, by znowu zaistnieć po kilku latach „drzemki” (w WAVE widzieliśmy to np. w niższym wskaźniku Talent-Motyw). Nasz telefon idealnie zgrał się w czasie z decyzją Kandydatki, by ponownie wrócić na rynek pracy. Możliwość powrotu do pracy pełnej koncepcyjnych wyzwań, współtworzenia strategii firmy i zarządzenia młodym, dynamicznym zespołem współgrały z jej „apetytem” na ciekawe wyzwania zawodowe. Szybko odnalazła się w roli, zbudowała autorytet i nadała zespołowi nowy kierunek rozwoju, a w efekcie awansowała do struktur globalnych.

A co w tym temacie pokazał nam Kwestionariusz WAVE?

NASI PRACOWNICY

Kontakt do Specjalistów

Przemysław Jałocha

Partner

MBA w Międzynarodowej Szkole Zarządzania, absolwentka Instytutu Organizacji i Zarządzania Przemysłem Politechniki Warszawskiej. Certyfikowany coach ICC i ICF. W 1991 roku rozpoczęła pracę w obszarze HR – początkowo jako konsultant i partner w firmie doradczej H. Neumann International, następnie jako trener i dyrektor firmy szkoleniowej. Pracowała jako Dyrektor HR w Volkswagen Bank Polska. Na początku 1999 roku założyła firmę szkoleniowo-doradczą Kuczkowska Lebiedzińska Konsulting, która w 2006 roku została przekształcona w PSI Polska.

W ramach PSI Polska prowadzi projekty typu Executive Search i Direct Search, przygotowuje projekty oceny i rozwoju kompetencji Management Audit, Assessment Centre/Development Centre oraz Ocena 360˚, prowadzi warsztaty oraz coaching indywidualny i grupowy dla wyższej kadry menedżerskiej oraz procesy typu Outplacement.

    Contact form



    and